woolash reviews
تشک رویا
تشک مهمان
فروش توتون پیپ
خرید پیپ اصل
نمایندگی تفال
خرید اتو بخار تفال
زودپز تفال
خبر به روز | اخبار روز دنيا
خبر به روز | اخبار روز دنيا

بر آورد قيمت روز ميلگرد از سوي دست اندر كاران فولاد

قيمت روز ميلگرد با نشستي كه چندي پيش با حضور برخي از مسئولين و دست اندركاران حوزه فولاد برگزار شد، فولاد خام با واژه نو و جديدي به اسم «فولاد مياني» مطرح شد. علاوه بر اين، در اين نشست، مدير اجرايي انجمن فولاد گفت: با توجه با آمار ارائه شده، توليد و صادرات فولاد داراي روند صعودي است. وي در ادامه گفت: در ۸ ماه نخست امسال در حدود ۱۴ ميليون تن فولاد مياني توليد شده است كه در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۵ درصد افزايش پيدا كرده است. طبق اين آمار ميزان توليد آهن اسفنجي ۱۴ ميليون و ۶۰۰ هزار تن براورد شده است كه نسبت به دوره مشابه سال گذشته حدودا ۲۲ درصد افزايش پيدا كرده است.

علاوه بر اين، كل محصولات نهايي شامل قيمت روز ميلگرد، تيرآهن و انواع ورق هم در حدود ۱۲ ميليون و ۹۰۰ هزار تن اعلام شده است كه در مقايسه با مدت مشابه پارسال ۹ درصد رشد داشته است. وي در ادامه افزود: ميزان صادرات فولاد مياني نسبت به مدت مشابه سال قبل جهش صادراتي داشته و با رشد ۸۴ درصدي همراه بوده اما در حوزه محصولات نهايي به دليل افت صادرات انواع ورق صادرات ۳۵ درصد كاهش داشته اين در حالي است كه صادرات انواع ميلگرد نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴ برابر شده است.

وي همچنين تصريح كرد: طي ۸ ماه نخست امسال مصرف فولاد در مورد همه اقلام به غير از قيمت روز ميلگرد با رشد ۸ درصدي مواجه بوده است. اما پس از گذشت اين مدت و با توجه به آمار كنوني اندكي رشد در اين زمينه ديده مي شود. علاوه بر اين كه با توجه به رصد قيمت ميلگرد به روز در كشور، مي توان شاهد آن بود كه قيمت اين محصول هم مانند ميزان مصرف آن، دچار افت و خيز هايي شده است.

 همسان سازي قيمت روز ميلگرد توليد شده در لايه ها و مبادي مختلف توليد چه در خصوص شمش و چه در حوزه نورد و تلاش براي استاندارد سازي هاي مورد پذيرش بازارهاي جهاني
 تشكيل كنسرسيومي واحد به منظور آموزش، پژوهش و اجرا در جهت گشايش درهاي صادراتي در تمامي لايه هاي توليد

توجه ويژه به حفظ اختلاف قيمت محصولات اين حوزه از جمله قيمت ميلگرد نسبت به محصولات شبه دولتي به منظور حفظ سهم بازار داخلي؛ ايجاد اتاق فكري مشترك متشكل از همكاري نمايندگاني در حوزه هاي شمش القايي و نورد گروه B بدون دخالت تامين‌كنندگان شبه دولتي

ارتقاء كيفيت محصولات بخش خصوصي و اخذ تاييديه ملي ۳۱۳۲ توليد براي همه توليدكنندگان اين گروه به خصوص حوزه نورد؛

حصول به اين موارد براي بخش خصوصي شايد سخت اما غير ممكن نبوده و همت والاي اين بخش را طلب مي نمايد؛ به خصوص اينكه در حال حاضر حمايت موثري از سمت دولت هم براي اين بخش ديده نشده بطوريكه نه تنها به حال خود رها شده بلكه پروسه موجود به نوعي به حذف اين بخش هم منجر خواهد شد.

 ادامه مطلب...
ارسال توسط مهران بابايي

افزايش قيمت آهن با توجه به امكانات سخت افزاري

قيمت بيلت CIS در اواخر هفته گذشته تني ۱۰ دلار و در اوايل هفته تني ۲۰ دلار نسبت به هفته گذشته افزايش داشته و در حال حاضر تني ۵۲۰ تا ۵۳۰ دلار FOB به فروش مي رسد. به گفته منابع بازار روند صعودي قيمت بيلت CIS به دليل افزايش قيمت جهاني قراضه كمي شدت گرفته است و انتظار مي رود كه اين افزايش قيمت ادامه داشته باشد.

قيمت بيلت صادراتي CIS براي كشور تركيه در هفته گذشته كاهش داشته است. تامين كنندگان بيلت CIS قيمت صادراتي خود را براي تركيه تني ۲۵ دلار افزايش داده اند و در حال حاضر قيمت بيلت CIS براي كشور تركيه تني ۵۴۰ تا ۵۵۰ CFR مي باشد. با توجه به معاملات اخير بيلت CIS در تركيه در هفته گذشته قيمت بيلت تني ۵۲۵ تا ۵۳۵ دلار به فروش مي رسيد، منابع بازار اعلام كرده اند كه قيمت بيلت CIS از آن جايي كه در اوايل هفته تني ۵۳۰ تا ۵۴۰ دلار بوده در اواسط هفته به تني ۵۵۰ دلار CFR مي رسد.

از طرف ديگر با توجه به هزينه توليد در حال حاضر توليدكنندگان فولاد مايع تركيه ترجيح مي دهند از قراضه براي توليد آهن آلات استفاده كنند در حالي كه توليدكنندگان فولاد تمام شده تركيه به دليل امتياز بهتري كه توسط بخشنامه داخلي به دست مي آورند تمايل به استفاده ار بيلت وارداتي دارند.

 

تاثيرات قيمت هاي جهاني بر قيمت ميلگرد در بازار داخلي

به گفته كارشناسان در روز هاي اخير كه با افزايش نرخ ارز رو به رو بوديم، متوجه اين مسئله شديم كه اوج گرفتن قيمت ارز در واقع تنها به نفع صادر كنندگان محصولات فولادي از جمله ميلگرد، تمام شده است. در حال حاضر طبق گزارشات دريافت شده در مورد قيمت ميلگرد كارخانه فولاد مباركه، اين محصول با مازاد توليد رو به‌ رو شده است زيرا ظرفيت نصب شده ميلگرد در كشور حدود ۲۴ ميليون تن است.

اما آمار نشان مي دهد كه ميزان مصرف داخلي تنها معادل ۷/۵ ميليون تن مي‌ باشد كه مي‌توان اضافه آن را به صادرات اختصاص داد اما به‌ خاطر تعرفه ‌هايي كه كشور هاي وارد كننده اين محصول تعيين كرده‌اند ديگر صادرات ميلگرد براي كارخانه هاي داخلي توجيه ‌پذير نيست. به همين دليل است كه چنديست صادرات شمش رونق گرفته و بصرفه‌ تر به نظر مي رسد.

يكي از تحليل گران در اين باره مي گويد: نوسانات اخير قيمت فولاد ساده و آجدار كه از ابتداي امسال تا كنون به صورت نسبي براي اكثر كارخانه ها قابل مشاهده است، نشان مي‌دهد كه قيمت ميلگرد امروز در بازار داخلي از نرخ‌هاي جهاني و نرخ ارز تاثير مي گيرد. به بيان ديگر، قيمت ميلگرد ساده و همچنين آجدار صادراتي، بر حسب نرخ ارز تعيين مي‌شود. علاوه بر اين، هر چند كه در صنعت صادرات ميلگرد تعرفه ‌هاي معين شده هم تاثير گذار هستند ولي به طور كلي نرخ ارز عاملي بسيار مهم در تاثير گذاري بر قيمت ميلگرد امروز به شمار مي رود.

 

به نظر مي رسد محرك اصلي اين رشد در شرايطي كه تاثير نوسان ارز از ميان رفته علاوه بر افزايش قيمت شمش در آخر هفته گذشته و در ادامه امروز, ورود مجدد تقاضاهاي انباري به دليل نزديك شدن به پايان سال مي باشد.

از طرفي برخي توليدكنندگان بزرگ خصوصي كه داعيه رهبري بازار ميلگرد را دارند كماكان از اعلام قيمت رسمي خودداري مي نمايند كه البته درباره علل احتمالي آن مشخص نمي باشد.

قيمت شمش نيز امروز مجددا شاهد رشد بود و بنا به اطلاعات رسيده از مبادي مختلف (اصفهان, يزد, ساوه, قزوين و…) با حدود ۴۶ تا ۶۰ تومان افزايش نسبت به آخرين قيمت هاي اعلامي هفته گذشته, بين ۲۲۳۰ تا ۲۲۷۰ تومان اعلام گرديد.ادامه مطلب...
ارسال توسط مهران بابايي
[ ۱ ]